СOЛУНЦИ ГОВОРЕ (Пројекат Велики рат у школској 2018/2019. години)

За школску 2018/2019. годину радни поднаслов пројекта узет је из књиге  Антонија Ђурића „Солунци говоре“. Дело употпуњује слику о Великом рату, страдањима и страшним људским судбинама. Централни мотив је љубав према отаџбини а људи о којима је реч ослобођени су контекста давне прошлости на тај начин што су њихове личне животне приче, стрепње и храбре одлуке приближене савременом читаоцу.

Тим ученика који истражује историјску грађу имаће за предмет дешавања из завршне године ратовања: пробој Солунског фронта (15. септембар), ослобођење Београда (1. новембар), Дан примирја (11. новембар) и потписивање Версајског споразума (28. јун 1919.)

Тим ученика за књижевноисторијска и књижевнотеоријска истраживања бавиће се проучавањем и интерпретацијом следећих дела: „Солунци говоре“ Антонија Ђурића „ Дан шести“ Растка Петровића, „Покошено поље“ Боре Ћосића, „Књига о Милутину“ Данка Поповића, послератном поезијом авангардног покрета (Душан Васиљев, Тин Ујевић, Милош Црњански) и другим књижевним остварењима по избору ученика.

Пројекат воде:

• др Данијела Вујисић, професор српског језика и књижевности,
  • Драгана Мишић,  просветни саветник и професор историје.

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Можете користити ове HTML ознаке и атрибуте: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>